FANDOM


Istari

Istariovia

Kto pôjde? Musia byť však mocní, rovní so Souronom, musia sa však moci vzdať a zaodieť sa do tela, aby sa mohli stýkať s elfmi a ľuďmi ako rovní s rovnými a získať si ich dôveru. To ich však ohrozí, zatemní ich múdrosť a poznanie, zmätie ich to obavami, starosťami a únavou, čo všetko pramení z tela.

Manwë, na rade Valarov

Istariovia alebo čarodejníci (z quenijského istar) sú členmi "rádu" (ako sa nazývali), ktorí prišli z najzápadnejšieho západu... Ich účasť v Stredozemi sa vzťahuje výhradne na tretí vek. Do Stredozeme prišli okolo roku 1.000 Tretieho veku, ale dlho chodili v prostom prestrojení ako už starí, no telesne zdatní muži, cestovatelia a pútnici, získavali poznatky o Stredozemi a o všetkých čo tam žili, ale nikomu neodhalili svoju moc ani zámery.

Pět kouzelníků také známých jako Istari bylo pět Maiarských duchů v lidské podobě seslaných do Středozemě, aby pomohli v boji proti Sauronovi. Členové byli: 

Gandalf - šedý čaroděj, druhý nejmocnější člen řádu, nejaktivněji se podílel na pádu Saurona. Maiarské jméno Olórin. 
310993 121176884650130 120725101361975 85832 1441609629 n

Řád Istari

Saruman - vůdce řádu, bílý čaroděj, nejmocnější člen řádu. Maiarské jméno Curumo. 

Radagast - hnědý čaroděj, spjatý s přírodou, nesehrál v boji o prsten významnější roli. Maiarské jméno Aiwendil. 

Morinehtar - jeden ze dvou modrých čarodějů, velice málo je o něm známo, spekulace o působení na jihu v Haradrimu (Morinehtar či Rómestámo tam mohli působit), není jisté či podlehl prstenu. Maiarské jméno Alatar.

Rómestámo - druhý modrý čaroděj, také se o něm moc neví, buď on nebo Morinehtar mohli působit na jihu v Haradrimu, opět není jisté či podlehl prstenu a nebo jestli sehrál nějakou roli ve válce o prsten. O obou z nich se vedou diskuze a je zde poměrně velká pravděpodobnost, že Sauron jednoho z nich získal na svou stranu pomocí nějakého prstenu

Stránky v kategorii „Istariovia“